Aktualności

03.022025

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce - Inspirujące historie geofizyczek

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce.

Z tej okazji zapraszamy szkoły do udziału w webinarium - spotkaniu z geofizyczkami, które opowiedzą o swojej pracy naukowej oraz o tym, jak to się stało, że zajmują się badaniami geofizycznymi. Nie zabraknie opowieści o wyprawach, wyzwaniach i przygodach. Prelegentkami będą naukowczynie z różnych zakładów naukowych. Zachęcamy uczniów do zadawania pytań.

Prelegentki: naukowczynie z różnych zakładów naukowych Instytutu Geofizyki PAN:

  • dr Katarzyna Dudzisz - Studia geologiczne ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2012r., a doktorat z geofizyki obroniła w IGF PAN w 2018r. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół szeroko pojętego magnetyzmu ziemskiego, w szczególności na badaniach zanieczyszczeń środowiska naturalnego wykorzystując metody magnetyczne. Doświadczenie zawodowe zdobywała odbywając staże zagraniczne w uznanych ośrodkach naukowych za granicą takich jak m.in., ETH Zurich, University of Cambridge czy Karlsruhe Institute of Technology. Jest autorką/współautorką wielu publikacji i wystąpień konferencyjnych. Prywatnie pasjonuje się kolekcjonowaniem minerałów, podróżami i literaturą kryminalną.
  • dr hab. inż. Iwona Kuptel-Markiewicz - pracuje w Zakładzie Hydrologii i Hydrodynamiki. W swoich badaniach naukowych zajmuje się statystycznym modelowaniem ekstremalnych zjawisk hydrologicznych, przede wszystkim powodzi, ale także susz oraz opadów. Otrzymała stopień doktora habilitowanego za dzieło pt. "Rozwój metod statystycznych w analizie częstości powodzi". Planuje także prace związane z suszami oraz zanikaniem zjawisk lodowych w rzekach na obszarach strefy klimatu umiarkowanego. 
  • Anna Nadolna - geograf, hydrolog, polarnik. Na codzień hydrolog - mocno związana z wodą, której to zdarzyło się jej szukać nawet na pustyni. Zamiłowanie do przestrzeni i dalekich podróży zaprowadziło ją za północne koło podbiegunowe, jako uczestniczkę 40. Wyprawy Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2017 - 2018), gdzie pracowała jako... obserwator meteorologiczny. W Arktyce zakochała się od pierwszego wejrzenia, dlatego aktualnie znowu można ją spotkać w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund razem z ekipą 47. Wyprawy Polarnej.   

Zapisy: https://forms.office.com/e/xRSm7u2D5V