Podcasty

Podcast #1. Dlaczego tropiki są silnikiem dla globalnej cyrkulacji i jak tweety pomagają naukowcom?

W pierwszym odcinku prezentujemy wywiad z drem Dariuszem Baranowskim, fizykiem z Zakładu Fizyki Atmosfery IGF PAN. O tym, dlaczego polscy naukowcy prowadzą badania na odległej Indonezji i jaki to ma związek z prognozowaniem pogody w Polsce rozmawia Dagmara Bożek, specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji.

Słuchaj >>>


Podcast #2. Smog groźniejszy niż smok, czyli o jakości naszego powietrza i nie tylko

Czym jest smog i jak wygląda? Co to są aerozole? I wreszcie – jak wpływ na nasze zdrowie mają zanieczyszczenia powietrza? O tym w kolejnym odcinku podcastu w ramach projektu „GEOGADKA – Geofizyka dla każdego” z drem Arturem Szkopem z Zakładu Fizyki Atmosfery IGF PAN rozmawia Dagmara Bożek, specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji.

Słuchaj >>>


Podcast #3. Dlaczego posiadając kota, nie można zimować w Arktyce i jak zmiany klimatu wpływają na reżim hydrologiczny rzek?

Czym jest hydrologia polarna, co badania zlewni arktycznych mówią nam o zmianach klimatu i dlaczego warto mieć w zanadrzu trzy warianty harmonogramów prac terenowych? Na te pytania odpowiada dr hab. inż. Marzena Osuch, prof. PAN, hydrolog z Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki Instytutu Geofizyki PAN w rozmowie z Dagmarą Bożek, specjalistką ds. komunikacji naukowej i edukacji, w kolejnym odcinku „GEOGADKI” – popularnonaukowego podkastu prowadzonego w ramach projektu „Geofizyka dla każdego”. 

Słuchaj >>>


Podcast #4. Straszne i fascynujące trzęsienia ziemi, czyli o czym marzą sejsmolodzy

Dlaczego tak interesują nas wybuchy wulkanów? Czy człowiek może wywołać trzęsienie ziemi? I wreszcie – jak popularyzować badania sejsmologiczne? O tym rozmawiamy w kolejnym odcinku „GEOGADKI” – popularnonaukowego podkastu prowadzonego w ramach projektu „Geofizyka dla każdego”. Gościem podkastu, który prowadzi Dagmara Bożek, specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji, jest dr hab. Grzegorz Lizurek z Zakładu Sejsmologii Instytutu Geofizyki PAN.

Słuchaj >>>


Podcast #5. Dlaczego naukowcy badają zanieczyszczenia powietrza w mieszkaniach?

W kolejnym odcinku „GEOGADKI” rozmawiamy o zanieczyszczeniach. Ale nie tych, które czyhają na nas na ulicy, ale… w zaciszu własnego domu. Skąd się biorą i jak możemy badać? O tym rozmawia Dagmara Bożek, specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji, z dr hab. Beatą Górką-Kostrubiec, prof. PAN, z Zakładu Magnetyzmu Instytutu Geofizyki PAN.

Słuchaj >>>


Podcast #6. Jak zdrowo się opalać, czyli o wpływie promieniowania UV na nasze zdrowie

Wiosna w pełni, więc w kolejnym odcinku „GEOGADKI” rozmawiamy o opalaniu – czy jest zdrowe i jak promieniowanie UV wpływa na nasz organizm? O tym, jak m.in. skutecznie przygotować się do dłuższego przebywania na słońcu w okresie wiosenno-letnim rozmawia Dagmara Bożek, specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji, z dr inż. Agnieszką Czerwińską z Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki PAN.

Słuchaj >>>


Podcast #7 Po co badamy śnieg? Glacjolog z IGF PAN odpowiada

Jak to się dzieje, że każdy płatek śniegu jest unikatowy? I czy to prawda, że wszystkie lodowce na Spitsbergenie za chwilę znikną? Serdecznie zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podkastu popularnonaukowego GEOGADKA, w którym gościem Dagmary Bożek z Działu Komunikacji Naukowej i Edukacji jest dr Bartłomiej Luks, glacjolog i adiunkt w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich IGF PAN.

Słuchaj >>>


Podcast #8 Nasłuchiwanie topniejących lodowców, czyli o badaniu zmian klimatu przy pomocy podwodnych dźwięków

Z drem Oskarem Głowackim, glacjologiem i adiunktem w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich, rozmawiamy o tym, jakie dźwięki wydają lodowce i co na ich podstawie możemy wywnioskować o zmianach zachodzących w środowisku. Podcast naukowy GEOGADKA w ramach projektu IGF PAN Geofizyka dla każdego prowadzi Dagmara Bożek, specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji.

Słuchaj >>>


Podcast #9 Dlaczego hydrolodzy nie wchodzą dwa razy do tej samej rzeki?  

Gościem kolejnego odcinka podcastu popularnonaukowego GEOGADKA, prowadzonego przez Instytut Geofizyki PAN w ramach projektu „Geofizyka dla każdego”, jest prof. dr hab. Paweł Rowiński, dyrektor IGF PAN i hydrolog. W rozmowie z Dagmarą Bożek z Działu Komunikacji Naukowej i Edukacji IGF PAN nasz gość opowiada o hydrodynamice środowiskowej – dziedzinie nauki, dzięki której coraz lepiej rozumiemy procesy zachodzące w polskich rzekach.

Słuchaj >>>


Podcast #10 Jak opisać Ziemię za pomocą liczb? O obserwacjach z wykorzystaniem metod sejsmicznych

Skąd się biorą osuwiska, jak monitorować bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej i dlaczego wykorzystanie metod sejsmicznych może być nie tylko nową, ale również opłacalną propozycją dla przemysłu? O tym w najnowszym odcinku GEOGADKI opowiada prof. dr hab. Mariusz Majdański z Zakładu Obrazowania Geofizycznego IGF PAN, przewodniczący Komitetu Geofizyki PAN, w rozmowie z Dagmarą Bożek z Działu Komunikacji Naukowej i Edukacji IGF PAN.

Słuchaj >>>


Podcast #11 „Chcemy mówić o nauce w sposób prosty i przystępny. Najważniejsza jest inspiracja”

W kolejnym odcinku podcastu popularnonaukowego GEOGADKA dr Agata Goździk, kierowniczka Działu Komunikacji Naukowej i Edukacji IGF PAN, w rozmowie z Dagmarą Bożek opowiada o tym, jak skutecznie reklamować, propagować lub po prostu opowiadać o nauce. Podcast jest prowadzony w ramach projektu „Geofizyka dla każdego” IGF PAN.

Słuchaj >>>


Podcast #12 "Zirkons are forever" – dlaczego to nie diamenty są najlepszym przyjacielem badaczki?

Przed nami kolejny, fascynujący odcinek podcastu popularnonaukowego GEOGADKA, prowadzony przez Instytut Geofizyki PAN w ramach projektu „Geofizyka dla każdego”. Tym razem naszym gościem jest prof. dr hab. inż. Monika Agnieszka Kusiak, geochemiczka izotopowa z Zakładu Badań Polarnych i Morskich IGF PAN. Podczas rozmowy prof. Kusiak z Dagmarą Bożek z Działu Komunikacji Naukowej i Edukacji IGF PAN przeniesiemy się w czasie do początków Ziemi, aby się dowiedzieć, jaką informację przekazują nam… skały.

Słuchaj >>>