24 listopada gościliśmy przedstawicieli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz krajów zrzeszonych w Norweskim Mechanizmie Finansowym i EOG.
Międzynarodowa delegacja - z Ambasadorem Islandii oraz wysokiej rangi urzędnikami z Ambasady Norwegii, Liechtensteinu, Biura Mechanizmów Finansowych w Brukseli i MFiPR wizytowała wybrane instytucje, które z sukcesami realizują projekty wspierane przez fundusze norweskie i EOG. Instytut Geofizyki PAN od wielu lat jest beneficjentem środków z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Naukowcy z powodzeniem aplikują oraz kierują wielomilionowymi projektami w programach Badania Naukowe i Edukacja. Dlatego też spotkanie było doskonałą okazją do zaprezentowania wyników już zakończonych przedsięwzięć oraz stanu prac aktualnie realizowanych projektów.
Pani Dyrektor prof. Beata Orlecka-Sikora- powitała zgromadzonych i zapoznała gości z działalnością IGF-u. W programie krótkiej wizyty znalazło się wystąpienie prof. Moniki A. Kusiak, koordynatorki projektu Poles together – missing links between Arctic and Antarctic early Earth records- PAAN, w konkursie GRIEG - na projekty badawcze realizowane wspólnie przez polsko-norweskie zespoły badawcze, składające się z co najmniej jednego partnera polskiego, pełniącego rolę lidera konsorcjum, oraz co najmniej jednego partnera norweskiego. Przykład innowacyjnej edukacji przyrodnicznej na bazie badań polarnych w projekcie EDU ARCTIC 2: from polar research to scientific passion – innovative nature education in Poland and Norway, przedstawiła dr Agata Goździk- kierowniczka projektu. Pierwsze miesiące aktywności naukowej w projekcie RAW – Retreat And Wither– What is the influence of glaciers recession from tidewater to land-based on the marine biological production and biogeochemistry in the Arctic? przybliżył jego kierownik - prof. Mateusz Moskalik.
Wizyta w Instytucie, była częścią Rocznego spotkania nt. funduszy norweskich i EOG z udziałem wiceministra Marcina Horały oraz przedstawicieli Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Biura Mechanizmów Finansowych. Takie spotkania odbywają się raz lub dwa razy w roku. Podczas nich wszyscy zaangażowani we wdrażanie funduszy – ministerstwa, polskie instytucje, przedstawiciele Norwegii, Islandii i Liechtensteinu oraz Biura Mechanizmów Finansowych w Brukseli - rozmawiają o tym, jak inwestowane są te pieniądze i jak radzić sobie z pojawiającymi się wyzwaniami (Źródło; MFiPR).