Wydarzenia

11.102021

Kolejny sukces naszych naukowców w prestiżowym konkursie NCN GRIEG!

Projekt ”RAW – Recesja i Więdnięcie” – Jaki jest wpływ recesji lodowców z uchodzących do morza do lądowych na morską produkcję biologiczną i biogeochemię morza w Arktyce? będzie realizowany pod kierunkiem dr hab. Mateusza Moskalika z Zakładu Badań Polarnych i Morskich.

Dofinansowanie w wysokości blisko 6 mln złotych,  pochodzi z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 i jest przyznawane na projekty realizowane przez polsko-norweskie zespoły badawcze. W tym przypadku partnerami IGF PAN są Instytut Oceanologii PAN oraz Zachodnio Norweski Uniwersytet Nauk Stosowanych (HVL).
Jak podają autorzy [...] Niniejszy projekt podejmie się rozwiązania ważnego problemu określenia zmian produktywności w fiordach arktycznych w wyniku recesji lodowców. Ma to ogromne znaczenie dla zrozumienia przyszłej roli przybrzeżnych obszarów polarnych w globalnym obiegu węgla w przyszłym cieplejszym i bogatym w CO2 świecie. Ponieważ produktywność ta kształtuje strukturę i stan całego ekosystemu, wyniki projektu dostarczą również wiedzy niezbędnej do oceny ekologicznych konsekwencji zmian klimatu w delikatnych ekosystemach arktycznych [...] Wiecej informacji Siedmiu naukowców dołącza do grona laureatów konkursu GRIEG (NCN)