06.072021

Młodzież znowu zawitała w nasze instytutowe progi!

W Szkole Letniej organizowanej pod koniec czerwca przez Instytut Geofizyki PAN wzięli udział laureaci dwóch konkursów ODYSSEY i EDU-ARCTIC.PL.

Młodzież uczestniczyła w zajęciach organizowanych na terenie Instytutu w Warszawie, a także w obserwatoriach geofizycznych.
W konkursie ODYSSEY brały udział kilkuosobowe drużyny ze szkół podstawowych oraz liceów. Na Szkole Letniej gościliśmy drużynę TACZAKI z Poznania - zwycięzców w kategorii szkół podstawowych oraz TEAM GAJA z Tychów – zwycięzców w kategorii szkół średnich. W konkursie Misja POLARNA 2021 w ramach projektu EDU-ARCTIC.PL zadaniem konkursowym było zaprojektowanie posteru związanego z badaniami w regionach polarnych. Prace przygotowali uczniowie w wieku 10-15 lat, a ich poziom merytoryczny był bardzo wysoki (listę laureatów i osób wyróżnionych w konkursie wraz z tytułami posterów można znaleźć tutaj).

Pierwszego dnia uczestnicy Szkoły Letniej wysłuchali dwóch wykładów, które w siedzibie IGF PAN wygłosili pracownicy Zakładu Badań Polarnych i Morskich. Prof. Piotr Głowacki zabrał uczestników na wycieczkę do tajemniczego wnętrza lodowców, opowiadając o swoich doświadczeniach związanych z pracą w Arktyce, a prof. Marek Lewandowski, kierownik Zakładu, zaprezentował swój projekt „Kapsuła czasu – wiadomość dla naszych praprawnuków ukryta na Spitsbergenie”. Więcej o nim można przeczytać na stronie: www.timecapsule.igf.edu.pl. Uczniowie  wzięli udział w grach i quizach, w tym w „Polarnym pokoju zagadek”, na opuszczenie którego mieli godzinę. W tym czasie wcielili się w zimowników na stacji, którzy muszą odnaleźć cenne próby i przekazać je na statek Oceania. Grupy świetnie sobie poradziły z tym zadaniem! Dzień zakończył się spotkaniem przy grillu w Obserwatorium Geofizycznym w Świdrze, gdzie nazajutrz na uczestników obozu naukowego czekały kolejne atrakcje i wyzwania.

We wtorek dr Marek Kubicki, kierownik obserwatorium, pokazał uczniom tajniki pracy naukowej z zakresu pomiarów pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, parametrów meteorologicznych, zanieczyszczeń powietrza i elektryczności atmosfery. Była okazja do zwiedzenia obserwatorium, a także wystawy poświęconej polskim badaniom polarnym na Spitsbergenie, gdzie znajduje się całoroczna Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego zarządzana przez IGF PAN. Po obiedzie na uczniów czekały zajęcia terenowe w dolinie rzeki Świder z dr. Jerzym Giżejewskim, geologiem i polarnikiem. Tam mogli się dowiedzieć i sami przećwiczyć, jak wykonać profil morfologiczny doliny, pomiary prędkości prądu i poruszania się zmarszczek oraz form o większych rozmiarach. Podczas zajęć dr Giżejewski przedstawił także uczniom zagadnienia z zakresu geologii i morfologii doliny rzecznej. Po zajęciach terenowych w dolinie Świdra pożegnaliśmy grupę ODYSSEY. Wieczorem w Pałacu w Kobylinie odbyła się ta część programu, na którą zarówno laureaci konkursu MISJA POLARNA, jak i organizatorzy z niecierpliwością oczekiwali – prezentacje nagrodzonych posterów! Przedstawiane tematy były tak ciekawe, że wieczór minął wszystkim niepostrzeżenie.

Ostatniego dnia obozu, 30 czerwca, uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracowników Obserwatorium Geofizycznego w Belsku. Paweł Czubak w ramach prezentacji „Tajemnice pola magnetycznego Ziemi” opowiedział o badaniach ziemskiego pola magnetycznego. Zaprezentował również uczniom wybrane przyrządy służące do obserwacji magnetycznych. Z kolei dr Piotr Sobolewski w ramach zajęć „Słońce – nieocenione źródło energii” przygotował dla uczniów eksperymenty związane z promieniowaniem słonecznym, m.in. wypalanie dziur w folii aluminiowej za pomocą minispawarki czy testowanie zasad działania paneli słonecznych. Oprócz tego uczniowie zwiedzili laboratorium preparatyki i analizy próbek skalnych GeoBeLa (Geoprocessing Belsk Laboratory) prowadzone przez prof. Monikę Kusiak. Jednostka rozpoczęła swoją działalność całkiem niedawno, bo 18 czerwca, a grupa laureatów naszego konkursu była pierwszą spoza IGF PAN, która miała okazję je odwiedzić. Pracownicy laboratorium z wielkim zapałem opowiadali o wykonywanych tam analizach, a młodzież miała mnóstwo pytań.

Szkoła Letnia skończyła się zdecydowanie za szybko. Jeszcze raz gratulujemy laureatom obu konkursów i mamy nadzieję, że będą miło wspominać nasze spotkanie, a wiedza, którą podczas niego zdobyli, zaowocuje dalszym rozwijaniem ich pasji i zainteresowań.