Wydarzenia

20.062021

Podsumowanie warsztatów TCS AH

16 czerwca odbyły się półdniowe warsztaty internetowe TCS AH zatytułowane „TCS AH Research Infrastructures and Use Cases for and by the Induced Seismicity Community”.

W wydarzeniu wzięło udział ~40 uczestników. Warsztaty rozpoczęły się od prezentacji Ani Leśnodorskiej z Instytucji wiodącej w Konsorcjum (IGF PAN), która przybliżyła TCS AH w tym jego historię, powstanie, zaplecze techniczne oraz partnerów konsorcjum. Następnie odbyła się prezentacja Mieszko Makucha (ACC Cyfronet AGH) na temat stanu platformy IS-EPOS oraz ostatnich zmian, w tym najważniejszych nowych funkcjonalności infrastruktury badawczej AH.

Następnie Kuvvet Atakan (UiB) zaprezentował EPOS ICS-C (Integrated Core Service – Central hub) oraz integrację infrastruktury AH (platforma IS-EPOS).

Druga połowa warsztatów koncentrowała się na przykładach użycia infrastruktury badawczej TCS AH i obejmowała:

  • potencjał zaangażowania publicznego dzięki wizualizacjom danych epizodów (Ian Stimpson, KU)
  • ewolucję momentu sejsmicznego podczas stymulacji hydraulicznych (Grzegorz Kwiatek, GFZ)
  • kompletność katalogu sejsmiczności indukowanej (Kamel Drif, UNISTRA/EOST)
  • wykorzystanie danych i narzędzi programowych do badań sejsmiczności indukowanej (Alexander Garcia, INGV).

Po prezentacjach odbyła się sesja pytań i odpowiedzi oraz otwarta dyskusja, w trakcje której podkreślono definicję, nowość i znaczenie zbiorów danych określanych jako „epizody” (tj. kompletne zestawy danych geofizycznych, geodezyjnych i technologicznych skorelowanych czasowo i przestrzennie opisujące sejsmiczność wywołaną przez określoną technologię eksploatacji zasobów w konkretnym miejscu).

Warsztaty zapewniły uczestnikom dobrze ustrukturyzowaną i różnorodną mieszankę prezentacji oraz informacji, której celem było ogólne zapoznanie się z TCS AH i EPOS, jednocześnie pokazując, w jaki sposób można wykorzystać TCS AH do badań sejsmiczności indukowanej oraz jak przyciągnąć większą uwagę opinii publicznej poprzez zastosowanie danych z epizodów w sztuce!

Po warsztatach, 17 czerwca odbyła się dwugodzinna sesja szkoleniowa online na platformie IS-EPOS, w której wzięło udział 18 uczestników. Michał Lelonek z IGF PAN zabrał uczestników warsztatów w podróż przez cztery kontynenty i cztery różne gałęzie przemysłu, mające związek z sejsmicznością indukowaną. Jako pierwszy przedstawiono epizod Asfordby, dotyczący niedziałającej już kopalni węgla kamiennego w Wielkiej Brytanii. Następnie omówiono sposoby wizualizowania danych na podstawie australijskiego epizodu Cooper Basin, związanego ze stymulacją hydrauliczną zbiornika geotermalnego i przedstawiono związek wydajności zatłaczania z aktywnością sejsmiczną. Następnie zmieniono kontynent na Amerykę Północną i na podstawie epizodu Oklahoma, powiązanego z wydobyciem ropy naftowej i gazu, omówiono działanie aplikacji „Catalog Filter”. Ostatnim przedstawianym epizodem był wietnamski Song Tranh, związany ze sztucznym zbiornikiem wodnym. Epizod posłużył do przedstawienia nieco bardziej zaawansowanych aplikacji: analizy spektralnej i FOCI – aplikacji służącej do rozwiązywania tensorów momentu sejsmicznego. Uczestnicy warsztatów mogli również obserwować sposób pikowania fal P i S, a także sposoby załadowania własnego zestawu danych do przestrzeni roboczej.

Szkolenie stanowiło pierwszy krok w kierunku bardziej zaawansowanych serii szkoleń, które mogą się odbyć w przyszłości!