Wydarzenia

18.062021

Laboratorium paleomagnetyzmu i Badań Środowiskowych oficjalnie otwarte

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała Pani Dyrektor prof. Beata Orlecka-Sikora, w towarzystwie członków Dyrekcji- prof. Mariusza Majdańskiego, Krzysztofa Otto oraz dr. Tomasza Wernera- koordynatora Centrum Infrastruktury Badawczej Analitycznych Laboratoriów – CIBAL

Laboratorium Paleomagnetyzmu i Badań Środowiskowych od wielu lat stanowi zaplecze aparaturowe dla badań realizowanych w Zakładzie Magnetyzmu. Od 2017 roku zostało włączone do głównych zadań (Zad. 4. Centrum Infrastruktury Badawczej Analitycznych Laboratoriów – CIBAL), projektu EPOS-System Obserwacji Płyty Europejskiej (EPOS-PL)współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach projektu rozbudowano Laboratorium o nowoczesne urządzenia laboratoryjne i terenowe i unowocześniono istniejącą aparturę. Stworzono system bieżącego gromadzenia danych i ich opisu (metadanych) oraz interfejs do wprowadzania pozyskanych danych i metadanych do bazy. Udostępnianie infrastruktury laboratoryjnej odbywa się m.in. poprzez włączenie do Transnational Access EPOS Multiscale Laboratories.

Doposażenie Laboratorium w najnowocześniejszą aparaturę pomiarową oraz systemy gromadzenia danych,  pozwala na prowadzenie szeroko zakrojonych badań w obszarze: m.in. Magnetyzmu Środowiskowego- tj. Zastosowanie metod magnetycznych do badnia zanieczyszczeń środowiska i ocen wpływu zanieczyszczenia  środowiska na zdrowie mieszkańców miast, pod kierunkiem prof. Beaty Górki-Kostrubiec czy Paleomagnetyzmu- tj. Wykorzystanie metod paleomagnetycznych do badań paleogeograficznych oraz do datowania wybranych procesów geologicznych, pod kierunkiem prof. Rafała Szaniawskiego.

Od badań paleomagnetycznych rdzeni osadowych morskich i jeziornych po badania rozkładu podatności magnetycznej pyłu pobranego z powierzchni dróg i biernych pułapek zanieczyszczeń zainstalownych na poboczach dróg w Warszawie- Projekt EPOS – PL w Laboratorium Paleomagnetyzmu i Badań Środowiskowych – to nowa jakość w badaniach paleo- i rock magnetycznych- podkreślił w prezentacji dr Tomasz Werner.