Wydarzenia

02.062021

serdecznie zapraszamy na spotkanie on-line poświęcone książce "na zawsze w lodzie"

Spotkanie odbędzie się 11.06.2021 o godzinie 17:00 i będzie transmitowane na profilu FB i kanale YT Wydawnictwa UJ i Bo.wiem. Gościem specjalnym spotkania będzie m.in. dr Jerzy Giżejewski z Zakładu Badań Polarnych i Morskich naszego Instytutu.

19 maja 1845 roku pod dowództwem sir Johna Franklina wyrusza ekspedycja, która ma na celu przetrzeć szlak z Europy do Azji przez Ocean Arktyczny. Kwiat brytyjskiej marynarki, najnowocześniej wyposażone okręty i doświadczenie dowódcy mają zapewnić brytyjskiej Admiralicji sukces. Sukces, który miał nigdy nie nastąpić. Nieznany los załogi HMS Terror i HMS Erebusa rozpalał opinię publiczną, dzięki prowadzonym przez dekady ekspedycjom poszukiwawczym udało się odtworzyć mroczny finał arktycznej ekspedycji.

Owen Beattie i John Geiger w książce “Na zawsze w lodzie” szczegółowo rekonstruują losy wyprawy Franklina i opisują w jaki sposób, dzięki nowoczesnym technologiom, po niemal dwustu latach, zagadka rozpalającej wyobraźnię i emocje wyprawy została rozwiązana.Wraz z naszymi gośćmi przyjrzymy się przebiegowi wyprawy, zastanowimy się czy zapowiadany sukces był możliwy do osiągnięcia i czego historia Franklina nas uczy (Źródło: https://www.facebook.com/Wydawnictwo.UJ)