Wydarzenia

17.032021

Wielki sukces konsorcjum Thematic Core Service Anthropogenic Hazards (TCS AH)

W dniu 11 marca 2021 roku podpisana została umowa o trzyletniej współpracy pomiędzy EPOS ERIC (European Plate Observing System, European Research Infrastructure Consortium) i konsorcjum TCS AH (Thematic Core Service Anthropogenic Hazards).

W imieniu TCS AH Umowę podpisała Pani Profesor Beata Orlecka-Sikora, Dyrektor Instytutu Geofizyki PAN, który jest instytucją wiodącą konsorcjum. Fakt ten, poprzedzony wielomiesięcznymi wysiłkami konsorcjantów, jest niezaprzeczalnym sukcesem TCS AH, który łączy trwale Konsorcjum TCS AH z EPOS ERIC, dając szerszą podstawę formalną i pewne wsparcie finansowe dla działań w ramach: Zarządzania i Koordynacji, Usług Zintegrowanych, Promocji i Rozpowszechniania, na lata 2021-2023.
TCS AH to pierwsze i jak dotąd jedyne Konsorcjum TCS, które związało się z EPOS ERIC wieloletnią umową o współpracy.
TCS AH to konsorcjum 12 europejskich instytucji badawczych i naukowych. Zostało powołane w ramach EPOS ERIC (European Plate Observing System, European Research Infrastructure Consortium), zainaugurowało swoją działalność 18 listopada 2019 r. Konsorcjum jest odpowiedzią na problemy związane z eksploatacją geozasobów w Unii Europejskiej. Jego powstanie zainicjowały środowiska naukowe, przemysłowe oraz inne jednostki aktywnie zajmujące się lub zainteresowane diagnozowaniem i przeciwdziałaniem zagrożeniom wynikającym z działalności eksploatacyjnej.
Instytut Geofizyki PAN w ciągu ostatnich lat kierował integracją europejskich infrastruktur do badań zagrożeń antropogenicznych i przygotowaniami do powołania konsorcjum TCS AH. W uznaniu tej roli Instytutowi Geofizyki, Consortium Board TCS AH powierzył rolę instytucji wiodącej w Konsorcjum – Host Institution. Jest to jeden z niewielu przykładów kierowania przez polską instytucję badawczą fragmentem infrastruktur ESFRI: European Strategy Forum on Research Infrastructures. Dyrektorem TCS AH, od 2019 r., jest  Pan Profesor Stanisław Lasocki. (ZKNiE)