Wydarzenia

15.032021

Z głebokim smutkiem przyjęliśmy informację, że w dniu 13 marca 2021 roku zmarł prof. dr hab. inż. Andrzej Borkowski

Współpraca naukowa z Profesorem Borkowskim była realizowana w projektach EPOS-PL i EPOS-PL plus. Służył doświadczeniem i wsparciem w zakresie generowania numerycznych modeli wysokościowych na podstawie naziemnego skaningu laserowego oraz tworzenia map deformacji powierzchni na obszarach poligonów MUSE1 i MUSE2.

Andrzej Borkowski urodził się 7 października 1959 r. w Łukowie. Był absolwentem Technikum Geodezyjnego w Żelechowie (1979 r.) oraz Oddziału Geodezji Urządzeń Rolnych Wydziału Melioracji Wodnych Akademii Rolniczej we Wrocławiu (1984 r.; AR to obecnie UPWr). Stopień doktora (1994 r.) i doktora habilitowanego (2004 r.) nadano mu na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. W maju 2013 r. odebrał z rąk prezydenta RP nominację profesorską.
Odbył liczne staże na uniwersytetach w Niemczech i Austrii (łącznie ponad cztery lata). Był stypendystą Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej, Saksońskiego Ministerstwa Nauki i Sztuki oraz programu TEMPUS. Kierował pięcioma grantami MNiSW/NCN oraz pięcioma projektami badawczymi realizowanymi we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie i Uniwersytetem w Stuttgarcie oraz przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej i Niemieckiej Agencji Kosmicznej. Był autorem lub współautorem około 220 prac naukowych i promotorem 9 rozpraw doktorskich.
W badaniach naukowych prof. Andrzej Borkowski koncentrował się na metodach pozyskiwania i modelowania geodanych. Ważnym obszarem jego działalności było przetwarzanie, filtracja i modelowanie danych lotniczego (ALS) i naziemnego skaningu laserowego. Interesował się też problematyką integracji danych z różnych sensorów, w szczególności ALS i interferometrii radarowej, oraz ich wykorzystania w badaniach środowiskowych oraz związanych z ruchami mas na powierzchni ziemi.
Prof. Andrzej Borkowski był członkiem Senatu UPWr, Międzynarodowej Asocjacji Geodezji i Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk, a także członkiem korespondentem Niemieckiej Komisji Geodezji przy Bawarskiej Akademii Nauk.
Był wyróżniony nagrodami rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej oraz Medalem „Lohrmann-Medaille” rektora Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.
Źródło KG PAN, IGiG UPWr, DC

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 19.03.2021 r. o godz. 13.00
w Opolu Czarnowąsach na Cmentarzu Parafialnym św. Anny.

  • fot. geoforum.pl

    fot. geoforum.pl