Wydarzenia

26.042015

Tragiczne trzęsienie ziemi w Nepalu

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.8, w dniu 25 kwietnia 2015 zlokalizowane w Nepalu, około 80 kilometrów od stolicy Katmandu.

Było to najsilniejsze zjawisko sejsmiczne w tym kraju od 1934 roku, kiedy doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 8. Trzęsienie ziemi z 25 kwietnia 2015 wystąpiło u podnóża Himalajów na uskoku odwróconym.
Lokalizacja zjawiska wg USGS 
Aktywność sejsmiczna tego obszaru związana jest z kolizją dwóch płyt kontynentalnych: płyty indyjskiej i eurazjatyckiej. Kolizja ta odpowiada za powstanie Himalajów oraz ich ciągłe wypiętrzanie. Względny ruch płyt w tym rejonie ma prędkość pomiędzy 4 a 5 centymetrów na rok. Granica płyt u podnóża Himalajów stanowi pas o dużej aktywności sejsmicznej. Najsilniejsze zjawiska w tym rejonie w ciągu ostatnich 100 lat zanotowano w 1934r. w okolicy Bihar (M8.0), w 1905r. W okolicy Kangra ( M7.5) oraz w 2005 w Kaszmirze (M7.6). Dwa ostatnie były tragiczne w skutkach powodując śmierć ponad 100 tysięcy ludzi oraz ponad milion pozbawionych domów.
Najsilniejszym instrumentalnie zarejestrowanym trzęsieniem ziemi w rejonie Himalajów było zjawisko z dnia 15 sierpnia1950 roku  o magnitudzie 8.6 zlokalizowane w rejonie Assam we wschodnich Indiach. 
Trzęsienie ziemi z 25 kwietnia 2015 zostało zarejestrowane przez stacje sejsmologiczne  na całym świecie, w tym stacje należące do Polskiej Szerokopasmowej Sieci Sejsmologicznej (PLSN) prowadzonej przez IGF PAN. Przykład zapisu znajduje się na rysunku.
 
 
 
  • Zapis wstrząsu z Polskiej Szerokopasmowej Sieci Sejsmologicznej (PLSN) prowadzonej przez IGF PAN

    Zapis wstrząsu z Polskiej Szerokopasmowej Sieci Sejsmologicznej (PLSN) prowadzonej przez IGF PAN

Prowadzone projekty

  • chihe