Wydarzenia

17.042019

DOKTORAT w ZAKŁADZE OBRAZOWANIA GEOFIZYCZNEGO

Dziś odbyła się publiczna obrona mgr. Jacka Trojanowskiego

Rozprawa doktorska mgr. Jacka Trojanowskiego pt. „Advanced migration and filtration techniques for microseismic data” została przygotowana pod kierunkiem:
  • Promotor: Dr hab. inż. Michał Malinowski, prof. PAN, Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk
  • Promotor pomocniczy: Dr Leo Eisner, Seismik s.r.o.
  • Recenzenci: Prof. dr hab. inż. Andrzej Leśniak, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie; Dr Andreas Wuestefeld, NORSAR, Norwegia. 
Punktem wyjścia prowadzonych przez dr. Trojanowskiego badań jest monitoring mikrosejsmiczny- stosowany do pomiaru i badania naturalnych oraz wywołanych przez człowieka bardzo słabych wstrząsów sejsmicznych, tak słabych, że trudno je wychwycić nawet przy pomocy bardzo czułej aparatury. Monitoring mikrosejsmiczny jest wykorzystywany do badania naturalnej aktywności sejsmicznej, np. uskoków czy wulkanów, ma też zostoswanie  w przemyśle do optymalizacji procesów produkcyjnych oraz do identyfikowania różnych zagrożeń. Z gospodarczego punktu widzenia np. w procesie szczelinowania hydraulicznego przy wydobyciu gazu z łupków - poprawia to wydajność i ułatwia produkcję. Niestety, uzyskanie wiarygodnych wyników napotyka sporo trudności – utrudnia je szum, powszechny w pomiarach przemysłowych, który znacznie zmniejsza wykrywalność zdarzeń mikrosejsmicznych. 
Dlatego też w swojej pracy Zaawansowane techniki migracji i filtracji danych mikrosejsmicznych, dr Jacek Trojanowski przeanalizował całą sekwencję przetwarzania danych mikrosejsmicznych i zaproponował wiele rozwiązań, które sprawiają, że można będzie wykrywać jeszcze słabsze wstrząsy mikrosejsmiczne. Jednym z innowacyjnych pomysłów naukowca,  jest wielokanałowy filtr splotowy (MCCF), który rozpoznaje skorelowany szum i usuwa go. Filtr ten sam adaptuje się do danych oraz prawie nie wymaga strojenia ani wiedzy na temat źródeł szumu.
Swoje zainteresowania naukowe dr Trojanowski tłumaczy: Zająłem się dosyć nową dziedziną sejsmologii i mało poznaną metodologią. Liczyłem też na eksploatację gazu łupkowego w Polsce, z którą nierozerwalnie wiążą się badania mikrosejsmiczne, co dawałoby popyt na badania w tej dziedzinie. Byłem zaskoczony jak wiele jest do zrobienia w dziedzinie, która rozwijała się już przez kilkanaście lat przed moim przystąpieniem do badań. Dzięki moim badaniom można wykrywać jeszcze słabsze wstrząsy mikrosejsmiczne niż dotychczas, co będzie miało przełożenie ekonomiczne w zastosowaniach przemysłowych, a w badaniach naukowych da więcej danych, a przez to głębszy wgląd w badane procesy sejsmiczne.