Wydarzenia

30.102018

Co w skałach piszczy ?

czyli relacja z pierwszej, naukowej wyprawy do Afryki zwrotnikowej, zorganizowanej przez Instytut Geofizyki PAN. 7 listopada 2018r., godz. 15.00, sala 213.

Superkontynenty, geologiczna układanka, klucz do zagadki przeszłości… i przyszłości naszej planety, czyli przełomowe badania naukowe i egzotyczne, trochę niebezpieczne wyprawy – nie ma chyba lepszej okazji, żeby udowodnić, że praca naukowca nie jest nudna, przeciwnie – to fascynująca podróż.

Za sprawą prowadzonego w Instytucie Geofizyki PAN pionierskiego projektu pn.: „Fire, and then the ice: calibrating southern Africa’s position within the Neoproterozoic supercontinent Rodinia” (UMO-2016/23/P/ST/10/02423), którego kierownikiem jest dr Ashley Gumsley, a hostem prof. Marek Lewandowski, dowiemy się, jak wiele jesteśmy w stanie odczytać z badań paleomagnetycznych w kontekście historii Ziemi i wędrówki kontynentów.

Dlaczego to tak ważny i przełomowy projekt?

„W skali Instytutu, ten projekt to big science, rozwiązujący problemy naukowe w skali globalnej. To jest duża rzecz. Jeżeli osiągniemy założone w projekcie cele, to dokonamy przełomowego odkrycia w domenie studiów nad historią wędrówek kontynentów”, relacjonuje jeden z uczestników wyprawy, dr Bartłomiej Luks.

Kontrowersyjna konfiguracja neoproterozoicznego superkontynentu Rodinia pozostaje jedną z zagadek konfiguracji superkontynentów, istniejących przed superkontynentem Pangei i ostatecznym wpływie, jaki wywarły one na środowisko Ziemi. Projekt A. Gumsley’a ma na celu ułożenie jednego z fragmentów układanki paleogeograficznej Rodinii – umiejscowienie Południowej Afryki (Zimbabwe) i wschodniej Antarktydy (Dronning Maud Land) w stosunku do Ameryki Północnej i Syberii – tak jak wyglądało to 720 milionów lat temu.

Kamieniem milowym realizacji projektu była trzytygodniowa wyprawa do Zimbabwe latem tego roku. W skład zespołu, który wyruszył do Afryki, aby pobrać niezbędne próby do badań paleomagnetycznych i geochemicznych weszli: dr Ashely Gumsley, prof. Marek Lewandowski oraz dr Bartłomiej Luks. Mimo że ta ekscytująca, a momentami również niebezpieczna wyprawa terenowa, podczas której pokonano 4300 km, była pieczołowicie planowana od początku projektu, nie obyło się bez nieprzewidzianych sytuacji i niecodziennych spotkań. Jakich? Na te pytanie odpowiedzą uczestnicy wyprawy podczas spotkania organizowanego w IGF PAN  (sala 213). Spotkanie będzie składało się z czterech części:

  1. Prezentacja video, która przedstawi główną problematykę projektu oraz techniki badań w terenie (9 min.).
  2. Główne założenia projektu „Fire, and then the ice: calibrating southern Africa’s position within the Neoproterozoi supercontinent Rodinia” – prelekcja dr. A. Gumsleya (ok. 12 min.).
  3. Impresja filmowa na temat przyrody i kultury Zimbabwe (12 min.).
  4. Pytania i odpowiedzi.

Zakończenie części oficjalnej – ok. 16.00

Zapraszamy!

Ashley Gumsley

Marek Lewandowski

Bartek Luks

oraz

Zespół ds. komunikacji naukowej i edukacji IGF PAN