Wydarzenia

16.102018

15 października 2018 roku to przełomowy dzień dla Zamku Książ koło Wałbrzycha

Wczoraj miało bowiem miejsce historyczne otwarcie dla zwiedzających wyremontowanych podziemi Zamku.

Położony nieopodal Wałbrzycha Zamek Książ to jedna z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Podziemia były drążone w czasie II wojny swiatowej przez więźniów niemieckiego obozu śmierci w Gross-Rosen, w litej skale przez dziewięć miesięcy i były one częścią olbrzymiego kompleksu podziemnych korytarzy kompleksu Riese w Górach Sowich.
Odkąd w 2015 r., odżyła legenda Złotego Pociągu, który miał być ukryty pod Wałbrzychem, podziemia Zamku Książ zaczęły rozpalać wyobraźnię – poszukiwaczy – amatorów, historyków i pasjonatów.
Aurę tajemniczości wzmacniały ograniczenia w dostępie do podziemi, wynikające między innymi z działalności należącego do Instytutu Geofizyki PAN Obserwatorium Sejsmologicznego. W podziemiach znajduje się bowiem precyzyjna aparatura pomiarowa, która pozwala rejestrować parametry kluczowe dla poznania budowy wnętrza Ziemi i zjawisk rządzących naszą planetą. Wstępne opracowania przesyłane są dwa razy w tygodniu do Europejskiego i Światowego Centrum Danych Sejsmicznych. 
Dla naukowców podziemia Zamku Książ to miejsce unikatowe. - Nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca, gdzie można ustawić urządzenia na litej skale. Przez wiele lat nie tyle broniliśmy dostępu do tych tuneli, co chcieliśmy uchronić aparaturę pomiarową przed zakłóceniami. Teraz przeniesiemy aparaturę w inne miejsca w podziemiach i odpowiednio ją zabezpieczymy - wyjaśnił Dyrektor Krzysztof Otto.
Trasa obejmuje część korytarzy, ma około pół kilometra długości. Przygotowano prezentacje multimedialne o historii tego miejsca.Według szacunków nowa atrakcja przyciągnie w ciągu roku dodatkowo kilkadziesiąt tysięcy turystów. Wkrótce w podziemiach pojawi się ekspozycja  edukacyjna, dotycząca badań sejsmicznych.
Zachęcamy do obejrzenia relacji z otwarcia, przygotowanej przez Radio Wrocław