Instytut Geofizyki PAN partnerem międzynarodowego projektu POLOMINTS
Instytut Geofizyki PAN został partnerem międzynarodowego projektu naukowego POLOMINTS, który bada podwodne tsunami wywoływane przez procesy cielenia się lodowców. W projekt zaangażowany jako ekspert jest dr hab. Oskar Głowacki z Zakładu Badań Polarnych i Morskich.
Projekt POLOMINTS rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku. Będzie finansowany przez brytyjską Natural Environment Research Council (NERC) z budżetem 3,7 mln funtów. Celem projektu jest analiza, w jaki sposób odrywanie się gór lodowych od lodowców przyczynia się do mieszania wód oceanicznych – procesu kluczowego dla globalnej wymiany ciepła w oceanach oraz funkcjonowania ekosystemów morskich.
Zespół badawczy, kierowany przez profesora Mike'a Mereditha z British Antarctic Survey (BAS), wykorzysta zaawansowane technologie, w tym roboty podwodne, nowatorskie metody akustyczne, zdalnie sterowane samoloty, algorytmy uczenia głębokiego do analizy danych satelitarnych oraz symulacje komputerowe. POLOMINTS bazuje na najnowszych odkryciach, które kwestionują dotychczasowe przekonania o czynnikach decydujących o obiegu wody wokół Antarktydy. Ostatnie badania wykazały, że cielenia lodowców generują wielometrowe fale podwodne, które mogą mieć równie duże lub nawet większe znaczenie dla mieszania się wód, co wiatry i prądy pływowe.
W projekcie uczestniczą instytucje z Wielkiej Brytanii, takie jak:
- British Antarctic Survey,
- Scottish Association for Marine Science,
- University of Southampton
- czy UK National Oceanography Centre.
Partnerami zewnętrznymi są m.in.:
- Institute of Geophysics Polish Academy of Sciences [IGF PAN]
- Scripps Institution of Oceanography,
- University of Delaware
- i Rutgers University.