Ukazał się nowy raport "State of the Climate 2023"
W zeszłym tygodniu w biuletynie Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego (ang. Bulletin of the American Meteorological Society) ukazał się raport "State of the Climate 2023". To coroczne opracowanie o stanie klimatu na Ziemi, publikowane od 2011 roku.
W opracowaniu wspomnianego dokumentu brał udział pracownik naszego Instytutu, dr Bartłomiej Luks z Zakładu Badań Polarnych i Morskich. Jest on współautorem rozdziału The Arctic, gdzie w sekcji o stanie lodowców w Arktyce (z wyłączeniem Grenlandii, strony: 307–310) przedstawił dane z monitoringu glacjologicznego prowadzonego w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.
Wynika z nich, że od początku lat 90. XX wieku lodowce i czapy lodowe na wysokich szerokościach geograficznych północy odgrywają coraz większą rolę w globalnym wzroście poziomu mórz. Arktyka traci lód w niespotykanym dotąd tempie. Poza Grenlandią i Antarktydą 60% światowych lodowców górskich i czap lodowych znajduje się w Arktyce. Te lodowe olbrzymy są kluczowe dla klimatu planety, ale szybko się topią z powodu rosnących temperatur. To przyspieszone topnienie przyczynia się znacząco do wzrostu poziomu morza, co stanowi poważne zagrożenie dla społeczności przybrzeżnych na całym świecie.
Z treścią raportu można zapoznać się na stronie: www.ametsoc.org
Źródło grafiki: www.ncei.noaa.gov