Aktualności

26.092024

Warsztaty PolGEC24 w Warszawie

W dniach 11-13 września 2024 w Warszawie odbyły się międzynarodowe warsztaty dotyczące tematyki elektrycznego obwodu globalnego Ziemi (GEC) i jego modelowania.

Trzydniowe spotkanie poświęcono dwóm tematom: roli aerozolu atmosferycznego oraz sprzężeniu z obwodem elektrycznym magnetosfery i jonosfery. Wykłady i referaty przedstawili naukowcy specjalizujący się w powyższych tematach oraz czołowi badacze GEC. Uczestników warsztatów przywitał dyrektor Instytutu Geofizyki PAN, prof. Paweł Rowiński.

W pierwszej sesji uczestnicy wysłuchali m.in. obszernego referatu prof. Briana Tinsleya (University of Texas at Dallas, USA) o wpływie pól elektrycznych i magnetycznych wiatru słonecznego na zmiany czasowe pionowej składowej gęstości atmosferycznego prądu elektrycznego w obwodzie globalnym na różnych szerokościach geograficznych i w odniesieniu do pogody i klimatu.

W popołudniowej sesji dr Artur Szkop (IGF PAN) wygłosił wykład o aerozolach atmosferycznych, w tym wpływie na elektryczność atmosfery, a prof. IGF PAN Aleksander Pietruczuk przedstawił metody pomiaru własności aerozoli oraz różne przyrządy obserwacyjne, stosowane w praktyce m.in w IGF PAN. Dzień zakończyła wycieczka z przewodnikiem po miejscach związanych z Marią Skłodowską-Curie, rozpoczęta przed Pałacem Staszica, miejscem obrad.

Warsztaty PolGEC24 w Warszawie

Drugiego dnia warsztatów prof. Steve Milan (University of Leicester, UK) przedstawił wykład o elektrodynamice sprzężonego układu wiatr słoneczny – magnetosfera – jonosfera Ziemi, a dr Walach (University of Lancaster, UK) o zmienności czasowej pól elektrycznych jonosfery i ich modelowaniu. Zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia te specjalistyczne wykłady wzbudziły duże zainteresowanie uczestników, zwłaszcza ze środowiska zajmującego się elektrycznością atmosferyczną.

Popołudnie poświęcono na sesję posterową, w której wiele uczestników warsztatów wzięło czynny udział (z kilkoma krótkimi prezentacjami przed dyskusją przy plakatach) oraz na wyjazd do Obserwatorium Geofizycznego IGF PAN im. Stanisława Kalinowskiego w Świdrze. Historię i bieżącą działalność obserwatorium przedstawili dr Marek Kubicki i dr Daniel Kępski.

Warsztaty PolGEC24 w Warszawie

Ostatni dzień warsztatów był nie mniej intensywny. Sesja przedpołudniowa wypełniona była referatami o obwodzie globalnym i ważnych, nierozwiązanych problemach dotyczących obwodu oraz modelowania różnych efektów i sprzężeń występujących w GEC. Wystąpili m.in. profesorowie Michael Rycroft (CAESAR Consultancy, UK), Earle Williams (Massachusetts Institute of Technology, USA) oraz Masashi Kamogawa (University of Shizuoka, Japan). Wyniki swoich prac przedstawił także dr José Tacza (IGF PAN).

W ostatniej części warsztatów, mającej charakter ćwiczeń, dr hab. Anna Odzimek (IGF PAN) przedstawiła inżynieryjną metodę modelowania globalnego na przykładzie modelu EGATEC, a dr Daniel Kępski (IGF PAN) pokaz wizualizacji zdigitalizowanych danych z roczników Obserwatorium Magnetycznego w Świdrze 1965–2005.

Zarówna digitalizacja roczników, jak i rozwój modelu EGATEC są głównymi zadaniami projektu NCN 2021/41/B/ST10/04448, którego realizacja kończy się na początku 2025 roku, a organizacja warsztatów była ważnym celem i momentem w projekcie.

Sesje warsztatowe prowadzili dr hab. Anna Odzimek, dr Izabela Pawlak, dr José Tacza i dr Daniel Kępski, a nad sprawnym działaniem rejestracji czuwała dr Alnilam Fernandes. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w warsztatach PolGEC 2024.

Więcej szczegółów na stronie: https://polgec.igf.edu.pl/

Warsztaty PolGEC24 w Warszawie

Warsztaty PolGEC24 w Warszawie

Warsztaty PolGEC24 w Warszawie