12.092024

Relacja z wykładu prof. Patricka De Deckkera z Australian National University

11 września w Pałacu Staszica obył się wykład prof. Patricka De Deckkera z Australian National University. Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Geofizyki PAN, Archiwum PAN oraz konsorcjum GeoPlanet.

Spotkanie otworzył i poprowadził prof. Paweł Rowiński, Dyrektor IGF PAN. Prof. Patrick De Deckker – geolog i zoolog, członek Australijskiej Akademii Nauk, wygłosił wykład “The 1897-99 Belgica expedition that first overwintered in Antarctic waters. A tale of extraordinary scientific achievements and of human endurance", podczas którego przedstawił najważniejsze wydarzenia z wyprawy, a także dorobek naukowy jej dwóch uczestników – polskich polarników i badaczy – Henryka Arctowskiego i Antoniego Bolesława Dobrowolskiego.

Wykład Prof. Patricka de Deckkera

Profesor De Deckker kształcił się w Belgii, Szwajcarii i Australii. Rozpoczął pracę nad mikroskorupiakami (strąkowcami) i słonymi jeziorami, a następnie wykorzystał pozostałości mikroorganizmów do określenia zmian środowiskowych w dużych systemach jeziornych. Jeden sezon letni spędził, badając jeziora w australijskiej bazie na Antarktydzie. Zajmował się również badaniami pyłu w rejonie Australii oraz ich zapisu w rdzeniach lodowych Antarktydy. Jest autorem ponad 250 artykułów w recenzowanych międzynarodowych czasopismach naukowych.

Obecnie pracuje nad monografią naukową poświęconą historii wyprawy Belgiki.

Wykład Prof. Patricka de Deckkera

W ramach wydarzenia odbyła się również premiera biografii „Henryk Arctowski. W świecie myśli” po polsku i angielsku autorstwa Dagmary Bożek i Katarzyny Dąbkowskiej.