Wydarzenia

09.092016

Statek badawczy, nowe narzędzia projektowe i niedźwiedzie polarne

Zbliża się warsztat metodyczny w ramach projektu EDU-ARCTIC!

W dniach 16-19 września, na Svalbardzie (norweska prowincja w Arktyce) odbędzie się 4-dniowy warsztat metodyczny EDU-ARCTIC. Gospodarzem i organizatorem wydarzenia jest Instytut Geofizyki PAN, lider projektu.

Zgodnie z założeniami, to wydarzenie poprzedza główną część projektu, czyli uruchomienie programu w szkołach.

Warsztat przeznaczony jest dla wszystkich partnerów uczestniczących w programie EDU-ARCTIC.
Ma on na celu zapoznanie uczestników z zebranymi rekomendacjami uczniów i nauczycieli, które zostaną wykorzystane w realizacji projektu, a także omówienie wytycznych w zakresie jego wdrażania. Będzie również okazją do wspólnej pracy w celu znalezienia najlepszych, metodycznie poprawnych i skutecznych sposobów komunikowania badań naukowych uczniom i uczennicom.
Do dyspozycji uczestników będą również metodycy, udzielający porad na temat skutecznych
 i innowacyjnych metod pracy z uczniami na bazie e-learningu, podzielą się doświadczeniami z projektu EDUSCIENCE.  Spotkanie pozwoli również na zapoznanie się z ogromną bazą doświadczeń Polskiej Stacji Polarnej Hornsund w zakresie prowadzenia działań edukacyjnych.

Celem warsztatu jest doskonalenie umiejętności niezbędnych do profesjonalnego prowadzenia programu EDU-ARCTIC, a także analiza proponowanych metody pracy z punktu widzenia interesariuszy i odbiorców końcowych.

Podczas warsztatu zostaną omówione wszystkie istotne narzędzia EDU-ARCTIC, w tym portal projektu, jego wygląd i funkcjonalności, Polarpedia – „polarna Wikipedia”, czyli słowniczek pojęć związanych z Arktyką i źródło materiałów edukacyjnych na ten temat, przetestowane zostaną również narzędzia: Cisco Webex oraz aplikacja Kahoot, niezbędne do przeprowadzenia interaktywnych lekcji w szkołach. Uczestnicy poznają też przygotowane materiały promocyjne projektu.

Warsztaty będą odbywać się podczas rejsu na statku naukowo-badawczym Horyzont II, który wielokrotnie był wykorzystywany do realizacji programów edukacyjnych dla szkół w Polsce (przykładem może być zakończony w 2015 roku projekt EDUSCIENCE). Uczestnicy warsztatów będą mieli unikalną okazję do odwiedzenia Laboratorium Morskiego w osadzie badawczej Ny-Allesund wraz z jedną  z jej stacji naukowo-badawczych, jak również Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Dodatkowo zaprezentowany zostanie projekt rozwoju turystyki przyrodniczej
z wykorzystaniem najdłuższego fiordu na Svalbardzie (Isfjord).

Niesamowitym przeżyciem będzie z pewnością wycieczka na lodowiec i w okolice Stacji Polarnej, a niewykluczone, że uda się spotkać niedźwiedzie polarne, które w tym roku często pojawiają się w okolicy stacji.

Warsztaty będą okazją do wymiany doświadczeń, tak, aby działania projektowe z udziałem szkół, nauczycieli i uczniów spełniły oczekiwania uczestników.