28.062016

Kolejny Sukces polarników na arenie międzynarodowej

IGF PAN jest partnerem europejskiego konsorcjum INTAROS, któremu Komisja Europejska 24 czerwca br. przyznała grant na realizację projektu „Integrated Arctic Observing System” w ramach programu Horyzont 2020.

Strategicznym partnerem z Polski w tym projekcie jest Centrum Studiów Polarnych posiadające status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, utworzone przez trzy instytucje naukowe (Uniwersytet Śląski i Instytuty Geofizyki oraz Oceanologii Polskiej Akademii Nauk), które z Komisji Europejskiej na realizację tego projektu otrzymają łącznie ponad milion Euro.

INTAROS będzie wykorzystywać istniejący monitoring w Arktyce, w celu stworzenia zintegrowanego i jednolitego całościowego systemu monitorowania różnych części Arktyki. W ramach projektu wykorzystane zostaną multidyscyplinarne nowoczesne narzędzia do weryfikacji posiadanych i nowo tworzonych baz danych. Projekt ukierunkowany jest na zbieranie zintegrowanych danych dotyczących  atmosfery, oceanu, kriosfery i powierzchni lądowych dostarczanych przez instytucje w Europie, Rosji, Ameryce Północnej i Azji.

Przejście  INTAROS do zrównoważonego systemu obserwacji Arktyki wymaga koordynacji, mobilizacji i współpracy pomiędzy istniejącymi infrastrukturami badawczymi jakimi dysponują kraje europejskie i  pozostałe państwa prowadzące badania na dalekiej północy. Monitoring oparty zostanie o stacje polarne i statki badawcze zlokalizowane w miejscach badań oraz automatyczne zdalnie kierowane urządzenia w tym satelity oraz będzie służył do modelowania i prognozowania zjawisk i procesów przez zainteresowane grupy badawcze. INTAROS obejmie rozwój systemów obserwacji środowiskowych, gdzie lokalna wiedza i doświadczenie będzie wspierana danymi naukowymi.

Projekt INTAROS będzie realizować 48 instytucji partnerskich z 23 krajów, wszyscy partnerzy mają swoje platformy badawcze i prowadzą obecne programy badań w Arktyce. Koordynatorem projektu jest  Nansen Environmental and Remote Sensing Center w Bergen a inni norwescy partnerzy to University of Bergen, Institute of Marine Research, University of Svalbard, NORUT, NIVA,  a także konsorcjum przemysłowe DNV GL