26.102015

EDUSCIENCE laureatem konkursu SCIENTIX

Projekt zdobył nagrodę w 6. edycji, na najlepsze zasoby w zakresie edukacji matematyczno-przyrodniczej

Publikacja „Szkoła bliżej świata nauki” będąca podsumowaniem projektu EDUSCIENCE realizowanego przez Instytut Geofizyki PAN (jako lidera) w partnerstwie z Edukacją Pro Futuro, American Systems i Accelerated Learning Systems z Wielkiej Brytanii, zdobyła główną nagrodę w 6. edycji  konkursu Scientix na najlepsze zasoby w zakresie edukacji matematyczno-przyrodniczej.  Scientix to europejski projekt edukacyjny koordynowany przez Europejską Sieć Szkolną (European Schoolnet), będącą konsorcjum 31 ministerstw edukacji w Europie. W ramach Scientix cyklicznie organizowane są konkursy na najlepsze zasoby edukacyjne.

W 6. edycji konkursu międzynarodowe jury oceniało 57 zasobów stworzonych w ramach różnych  europejskich projektów matematyczno-przyrodniczych. Pod uwagę brane były następujące kryteria:

- wartość pedagogiczna

- integracja z programami nauczania

- jasność prezentacji

- możliwość pogłębienia wiedzy

- ogólnodostępność

- możliwość korzystania z technologii w sposób innowacyjny.

W konkursie przyznawane są nagrody w 3 kategoriach. Publikacja EDUSCIENCE wygrała w kategorii raporty.

Zwycięskie zasoby będą promowane na portalu Scientix, w newsletterze oraz podczas kampanii w mediach społecznościowych. Dodatkowo po uzyskaniu zgody Instytucji Pośredniczącej na tworzenie utworów zależnych możliwe będzie przetłumaczenie raportu na 24 europejskie języki.

Ponadto przedstawiciele projektu zostali zaproszeni do prezentacji EDUSCIENCE podczas warsztatów dla realizatorów projektów i nauczycieli, które odbyły się w Brukseli w dniach 16-18 października br.

W spotkaniu wzięło udział 82 uczestników z 28 krajów (28 nauczycieli wybranych przez Scientix spośród 243 zgłoszeń, 20 nauczycieli z programu eTwinning, 9 z AmgenTeach i 15 przedstawicieli realizatorów projektów). EDUSCIENCE zostało bardzo dobrze przyjęte przez uczestników spotkania, nauczyciele rozchwytywali publikację projektową, a podczas przerwy toczyły się żywe dyskusje z przedstawicielami projektu: Agatą Goździk i Piotrem Stankiewiczem, będącymi jednocześnie współautorami zwycięskiej publikacji.

Publikacja dostępna jest na stronie: http://eduscience.pl/bundles/edusciencemain/files/pages/Publikacja%20Szko%C5%82a%20bli%C5%BCej%20%C5%9Bwiata%20nauki.pdf

oraz w wersji angielskiej: http://eduscience.pl/bundles/edusciencemain/files/pages/Publikacja%20Szko%C5%82a%20bli%C5%BCej%20%C5%9Bwiata%20nauki%20-%20ENG.pdf.pdf

Zainteresowani mogą również pobrać papierowy egzemplarz w pokoju 508.

(A.Goździk)