28.042015

Ponownie nie zabrakło nas na Geosferze

Tegoroczna już już ósma edycja Ogólnopolskich Warsztatów Geofizycznych, odbyła się 23-26 kwietnia w Żorach.

Tym razem zostaliśmy zaproszeni do współorganizacji tej cyklicznej imprezy naukowej, która gromadzi co roku ponad stu studentów kierunków geofizycznych z całej Polski. W tym roku głównym organizatorem był Uniwersytet Śląski, a dokładnej studenci zrzeszeni w Studenckim Kole Naukowym Geofizyków PREM. Dzięki wsparciu PolarKNOW, mogliśmy zaanagażować się  w pomoc w organizacji oraz zapewnić wysoki poziom merytoryczny prowadzonych zajęć.

Z naszego Instytutu wykład inauguracyjny pt. "Predykcja drgań gruntu w teorii i w praktyce" przedstawiła dr Dorota Olszewska z Zakładu Sejsmologii. Wiele czasu przyszłym geofizykom poświęcił prof. Mariusz Majdański (Zakład Sejsmicznych Badań Litosfery), który jednego dnia zaprezentował wykład pt. „Sejsmika szerokokątowa – od nauki podstawowej do zastosowań przemysłowych”, a w kolejny przez kilka godzin prowadził zajęcia warsztatowe z „Metod tomografii sejsmicznej”. Bardzo liczne audytorium zgromadziły też warsztaty Jana Okonia - asystena w Zakładzie Sejsmicznych Badań Litosfery, o tematyce „Specyfika pracy z danymi morskiej sejsmiki refleksyjnej – na przykładzie eksperymentów z Antarktydy Zachodniej i Spitsbergenu”. Prace terenowe na świeżym powietrzu i w wodzie, zapewnił studentom dr Robert Bialik z Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki, który wraz z doktorantką Interdyscyplinarnych Studiów Polarnych KNOW Joanną Sziło, prowadził  szkolenie pt. "Nowoczesne metody pomiarów wód w rzekach". Anna Zdunek z Zespołu ds.promocjipodczas prezentacji "Może Twoja przyszłość jest w IGF PAN?" starała się zachęcić przyszłych geofizyków do współpracy z naszym Instytutem, na różnych płaszczyznach - praktyk, staży, studiów doktoranckich. Na liczne pytania odnośnie wszelkich formalności, cierpliwie odpowiadała Anna Łukanowska z Sekretariatu Naukowego.

Organizatorom jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą opiekę i udostępnienie zdjęć!