Wydarzenia

18.032015

Zorza Polarna nad Polską

W Centralnym Obserwatorium Geofizycznym w Belsku zaobserwowano silną aktywność magnetyczną

17 marca w Obserwatorium Geomagnetycznym w Besku Dużym zaobserwowano wyjątkowo silną  aktywność magnetyczną, przejawiającą się bardzo dużymi i szybkimi zmianami ziemskiego pola magnetycznego. Wskaźnik K wykorzystywany do opisania aktywności magnetycznej, uzyskał wczoraj  niezwykle wysoką wartość 8 (przy maksymalnym 9), co widać na poniższym magnetogramie. 

Zdarzenie to, zwane burzą magnetyczną, spowodowane jest silnymi zjawiskami na Słońcu (wybuchy, rozbłyski słoneczne).  Zjawiska te powodują wypromieniowanie silnych strumieni promieniowania rentgenowskiego oraz  wysokoenergetycznych cząstek, które następnie docierając do Ziemi są w większości odchylane przez ziemskie pole magnetyczne. Te cząstki, które zostaną schwytane przez ziemską magnetosferą, powodują wzbudzenia atomów w atmosferze, czego skutkiem jest świecenie zorzowe. Zjawisko to występuje głównie w obszarach polarnych, jednak po intensywnych rozbłyskach może być również widziane na średnich szerokościach geograficznych, w tym ponad Polską.

  • Magnetogram dla Belska zarejestrowany w dniu 17 marca 2015.  X,Y,Z odpowiadają odpowiednio składowym ziemskiego pola magnetycznego wyrażonych w nano-Teslach, natomiast F jest to całkowite pole magnetyczne.

    Magnetogram dla Belska zarejestrowany w dniu 17 marca 2015. X,Y,Z odpowiadają odpowiednio składowym ziemskiego pola magnetycznego wyrażonych w nano-Teslach, natomiast F jest to całkowite pole magnetyczne.