Wydarzenia

30.052014

Prof. Piotr Głowacki przedstawicielem Polski w Svalbard Science Forum

Svaldbard Science Forum (SSF) jest agendą Research Council of Norway (RCN)-rządowej jednostki doradczej w zakresie badań naukowych w Norwegii.

W skład Forum wchodzi ośmiu przedstawicieli najważniejszych instytucji naukowych posiadających infrastrukturę i prowadzących badania w archipelagu Svalbard.
Do głównych zadań SSF należy koordynacja badań w archipelagu Svalbard i przygotowywanie strategicznych planów rozwoju infrastruktury i współpracy międzynarodowej na tym obszarze Arktyki.Jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez SSF, jest utworzenie i administrowanie portalem RiS database, z którego korzystają wszyscy naukowcy prowadzący badania na Svalbardzie.Od 2007 roku, Polska w posiedzeniach tego gremium ma status Obserwatora.

W maju tego roku, Norweskie Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało Polsce i Rosji pełne prawa członkowskie w SSF.
Naszym przedstawicielem w tej organizacji został prof. Piotr Głowacki – Kierownik Zakładu Badań Polarnych IGF PAN.

Dla rozwoju i wspierania nowych inicjatyw naukowych Norweska Agencja Finansowania Badań Naukowych (RCN), poprzez SSF, przyznaje corocznie młodym naukowcom z różnych krajów tzw. „Arctic Field Grands” (80 tys. NOK, które pozwalają na jednosezonowy staż badawczy w stacjach zlokalizowanych na Svalbardzie). Jeszcze większe wsparcie finansowe (400 tys. NOK) otrzymać mogą międzynarodowe zespoły realizując tzw. „Strategic Grands”. Trzecim filarem norweskiego finansowania są międzynarodowe konferencje-warsztaty (workshops), poświęcone przygotowaniu nowych propozycji rozwoju na najbliższe lata,poszczególnych dyscyplin naukowych.
W ostatnich latach,z tych wszystkich form wsparcia finansowego,korzystali również młodzi badacze z Polski. Instytut Geofizyki PAN i Akademia Morska w Gdyni byli min. współorganizatorami takich interdyscyplinarnych konferencji (workshops) na statku szkolno-badawczym Horyzont II.