05.092017

Odszedł prof. Witold Strupczewski

W niedzielę, 3 września, w wieku 80 lat zmarł prof. Witold G. Strupczewski, jeden z najbardziej znanych polskich hydrologów.

Profesor Strupczewski był współtwórcą polskiej szkoły hydrologicznej. W 1960 ukończył Wydział Budownictwa Wodnego Politechniki Warszawskiej. W 1972 roku współtworzył Pracownię Systemów Hydrologicznych w Instytucie Geofizyki PAN, w którym pracował ponad 45 lat. Podczas swojej długiej kariery zawodowej wykładał hydrologię na uczelniach polskich i zagranicznych. Był autorem stu kilkudziesięciu cenionych publikacji naukowych. Specjalizował się w zagadnieniach dotyczących hydrologii statystycznej, hydrologii zjawisk ekstremalnych oraz modelowania przepływów w rzekach. Dodatkowo interesował się historią polskiej hydrologii oraz był znanym alpinistą. Przez całe swoje życie uczył się, a swoją wiedzę chętnie przekazywał innym. Entuzjazmem i zapałem do pracy zarażał swoich współpracowników. Mimo choroby nie poddawał się i pracował naukowo do ostatnich godzin życia.

Będzie nam Go bardzo brakowało. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Przyjaciele, wychowankowie i współpracownicy.