23.092014

Festiwal Nauki w Jabłonnie

W dniach 20-21 września 2014, w Pałacu w Jabłonnie, już po raz kolejny odbył się Festiwal Nauki.

Nie zabrakło na nim przedstawicieli z naszego Instytutu. Przy pięknej pogodzie, w pałacowych ogrodach uczniowie mieli możliwość wywołać własne trzęsienie ziemi oraz zaobserwować jaki wpływ ma trzęsienie ziemi na konstrukcję budynków. Dzieciaki własnoręcznie układały formy z klocków, które potem mogły zburzyć. Nasi młodzi sejsmolodzy-Wojciech Białoń i Kaj Michałowski cierpliwie odpowiadali na liczne pytania, nie tylko zainteresowanych dzieci. Dorośli byli zaciekawieni min. historią wstrząsów sejsmicznych szczególnie na terenie Polski. Uczestnicy Festiwalu pod czujnym okiem Sylwii Dytłow, naszego magnetyka, mogli wyprowadzić "magnetycznego psa" na spacer. Doświadczenie obrazuje istnienie dwóch biegunów magnetycznych - dwa magnesy przyciągają się, ponieważ zostały zbliżone biegunami odmiennego rodzaju, a odpychają się, gdy zostaną zbliżone biegunami tego samego typu.
Obecność nauczycieli z okolicznych szkół, była idealną okazją do promocji naszego autorskiego projektu"Geofizyka w szkole". Nauczyciele byli bardzo zainteresowani formułą zajęć, która w sposób przyjazny dla młodego odbiorcy, przedstawia nauki geofizyczne.